Der er nogle, som påstår, at sommeren er ved at finde hjem til København igen. Og hvis det passer, er det heldigt, for i næste uge får byen endnu en udendørsfestival.
Den store guide: Her er (næsten) alle sommerens festivaler - også de hemmeligeFestivalen, der hedder Summer in the City Festival, finder sted i Huset-KBH’s nyistandsatte gårdhave fra på torsdag og tre dage frem og byder på i alt 18 forskellige upcoming navne – 17 fra Danmark og et fra Island.
P6 Beat-darling kigger forbi
Vi starter med islændingen. Han hedder Júnínus Meyvant, spiller folk med et soulislæt og står bag singlen ’Colour Decay’, som har været i heftig rotation på blandt andet P6 Beat.
Fra Danmark kommer blandt andre indierockbandet White White Woods, Aslak, som laver folk på dansk, og surftrioen Häwäii.
Lady Gaga ved det: Her er Københavns bedste jamscenerSmid lidt i boksen
Alle koncerter ved Summer in the City Festival er gratis, men hvis du skulle have lidt småpenge liggende i sommerjakkelommen, kan du smide dem i de bokse, som vil blive sat op rundt omkring i gårdhaven. Så er du med til at sikre, at festivalen lever længere end bare denne sommer.
Summer in the City. 23.-25. juli. Huset-KBH, Kbh. K.
fortsæt med at læse



























