Normalt kan der gå op til 15 år mellem hver blomstring, men Botanisk Have i København må have optimale betingelser for 'Amorphophallus titanum' - der betyder noget i retning af ''kæmpestor deform penis'.
For den gigantiske plante springer snart ud for anden gang på blot to år.
LÆS ARTIKEL
'Penisblomstens' gartner: »Det er utroligt. Ligesom en forløsning«Den særegne amorphophallus titanum er to meter høj og stammer oprindeligt fra den indonesiske ø Sumatra. Sin hæslige stank udskiller den tilsyneladende for at tiltrække insekter, der kan bestøve den.
Som den schweiziske udgave af arten er et eksempel på, er det yderst sjældent, at amorphophallus titanum blomstrer.
Sidst det skete - ud over for to år siden i København - var i Schweiz var for 75 år siden, og verden over er der kun registreret 134 tilfælde, hvor blomsten er sprunget ud under kunstig dyrkning.
Følg med
Botantisk Have kalder det selv for 'en lille sensation' og forventer, at blomsten nu springer ud igen - hvilket også medfører en fæl stank af råddenskab - i dagene omkring 9. juli.
Haven opfordrer interesserede i at følge med via Facebook eller live i Botanisk Haves Palmehus.
Da planten blomstrede sidst tiltrak det op mod 15.000 besøgende og medieopmærksomhed fra udlandet.
LÆS ARTIKEL
15.000 kom for at se 'penisblomsten'fortsæt med at læse





























