Seks brutale påskeæg der smadrer din højtid med stil

METAL. Amerikanske Skeletonwitch gæster København i påsken. Men det er de ikke ene om.
METAL. Amerikanske Skeletonwitch gæster København i påsken. Men det er de ikke ene om.
Lyt til artiklen

Dansk metal på Amager

Det hele begynder meget passende på den første helligdag, skærtorsdag, når Amager Bios dejligt utilpassede lillesøster Beta får besøg af det danske metalband Raunchy, som i november udgav deres sjette album ’Vices.Virtues.Visions.’ efter længere tids pause. Ventetiden er blandt andet er blevet brugt på at finde en ny forsanger. Han hedder nu Mike Semesky, og kan således høres i aktion torsdag aften, når Raunchy uddeler melodisk funderede ørefigner med deres humørsvingende, men også ofte ret iørefaldende blanding af brutal, industriel smadder og hooks så milde som påskeharen selv.

Byens ondeste påskefester

Skal ørerne have en kort påskeferie fra livemusikken, er der hjælp – og massevis af påskebryg – at hente langfredag. På Nørrebro spiller radioværten fra P6 Beats metalprogram, Sort Søndag, Anders Bøtter op til påskefest på rockbaren Escobar i Blågårdsgade. Det sker med et dj-sæt, som måske, måske ikke vil være præget af den gule højtid. Hvis påskebryggen smager for meget af fjer, kan man tilmed spæde til med Sort Søndags-øl, der kan købes i helligdagens anledning. På Vesterbro er det metalbloggen BlastBeast, der holder påskebal på rockbaren Zeppelin på Vesterbrogade 45 med deres bud på den ondeste påskemetal.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her