Nye billetter i salg: Succesforestilling rykker til større scene

Succes. Sort Samvittigheds forestilling om Tove Ditlevsen var udsolgt halvanden måned før premieren, men nu er der håb for dem, der drømmer om at se forestillingen.
Succes. Sort Samvittigheds forestilling om Tove Ditlevsen var udsolgt halvanden måned før premieren, men nu er der håb for dem, der drømmer om at se forestillingen.
Lyt til artiklen

Man har skullet have ualmindeligt gode forbindelser for at komme ind og se teaterkollektivet Sort Samvittigheds Tove Ditlevsen-montage Tove! Tove! Tove! på Det Kongelige Teater, hvor alle billetter var revet væk halvanden måned før premieren.

Nu er der godt nyt til de mange, der siden er gået forgæves efter billetter. Det Kongelige Teater har valgt at flytte forestillingen til Det Røde Rum i Skuespilhuset, hvor scenen er større, og der dermed er plads til flere publikummer. Cirka 2.900 billetter sættes til salg fra mandag morgen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her