Gennem en årrække har en håndfuld ansatte hos Danmarks Statistik modtaget mere end 30 gaver, koncertbilletter og middage fra virksomheden Geomatic.
Det er kommet frem, efter at Politiken anmodede om aktindsigt i udvekslingen af dokumenter mellem Geomatic og den statslige statistikmyndighed.
Strømmen af gaver til de ansatte i Danmarks Statistik er i strid med gavereglene for offentligt ansatte, og sagen har ført til, at Rigsadvokaten nu er blevet bedt om at vurdere, om anklagemyndigheden også mener, at der kan rejses en bestikkelsessag.
Men hvordan kom sagen egentlig for dagens lys?
Det begyndte i det tidlige efterår, da vi begyndte at interessere os for de mere og mere avancerede metoder, som de politiske partier har fået til at målrette deres politiske kampagner til særlige segmenter af befolkningen.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind