SAS fyrer. Det samme gør DFDS og ISS. Tivoli og Falck har allerede gjort det, og det samme har et utal andre små og store virksomheder. Lige nu lægges et puslespil, som, når brikkerne er på plads, afslører, hvor hårdt coronakrisen har ramt danske arbejdspladser. En af puslespillets vigtigste brikker lægges senere i denne uge.
Onsdag viser kalenderen 1. juli, og det betyder, at en hel del fyrede danskere, som den dag har første ledighedsdag, vil melde sig ledige. 1. april og 1. maj i år sås store pukler af ledige åbenbare sig i jobstatistikkerne med henholdsvis 9.000 og 5.500 nye ledige. 1. juni var mere skånsom med knap 3.000 nye ledige, men 1. juli kan vise sig at blive voldsom.
»Rigtig mange har ret til tre måneders opsigelse, og det betyder, at en betydelig mængde af dem, der fik en fyreseddel i marts, sandsynligvis vil melde sig ledige på onsdag. Torsdag kan vi så se, hvor slemt det ser ud«, siger cheføkonom i Arbejdernes Landsbank Jeppe Juul Borre.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind