3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Enhedslistens politiske ordfører er positivt stemt for at lade Finland og måske også Sverige blive en del af Nato. Aktuelt er Nato den eneste mulighed for beskyttelse, erkender Villadsen.

Interview: Hvis Finland og Sverige kommer med i Nato, kan det skubbe Enhedslistens store ønske længere væk

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix

Enhedslistens ønske om at skabe et alternativ til Nato har fået længere udsigter, efter at Finland og måske også Sverige lægger op til at søge medlemskab af alliancen.

Det erkender politisk ordfører Mai Villadsen, der alligevel er positivt stemt over for at lade nye lande tilslutte sig Nato.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her