Danske Henrik Overgaard Nielsen er valgt ind i Europa-Parlamentet for det britiske Brexitparti.
Det bekræfter han over for Ritzau.
Brexitpartiet er under ledelse af tidligere Ukip-leder Nigel Farage - vinderen af valget i Storbritannien.
»Jeg kæmper for, at vi skal ud af EU. Det, jeg skal, er at prøve at flytte beslutningerne tilbage til Storbritannien og stemme imod, hvis de prøver at flytte beslutningerne den anden vej«, siger han.
Nigel Farages Brexitparti står til storsejr ved EP-valgMed 99 procent af stemmerne i Storbritannien optalt ligger Brexitpartiet til at blive valgets store vinder.
Partiet står ifølge Europa-Parlamentets hjemmeside til 31,7 procent af stemmerne i Storbritannien. Til sammenligning står Labour og Det Konservative Parti til henholdsvis 14 og 8,7 procent.
Arbejder på at blive arbejdsløse
Det var ikke meningen, at briterne skulle deltage i europaparlamentsvalget.
Ifølge den oprindelige plan skulle de forlade EU den 29. marts.
Den dato er dog blevet udskudt to gange nu, og dermed har briterne altså været tvunget til at deltage i europaparlamentsvalget. Briterne skal senest være ude af EU den 31. oktober 2019.
»Vi arbejder på at blive arbejdsløse ret hurtigt«, siger han.
Vi arbejder på at blive arbejdsløse ret hurtigt
Danskeren mener, at folkets vrede har båret partiet frem til det gode resultat.
»Vi er der, fordi vi skal respektere den folkeafstemning, der var i 2016. Det er derfor, at vi har fået sådan et fantastisk valg. Folk er vrede over, at deres politikere nu har brugt tre år til at prøve at få brexit«, siger han.
ritzau
fortsæt med at læse