FN’s Generalforsamling starter mandag, mens FN befinder sig i fem historiske kriser. Det skriver Politikens korrespondenter Sebastian Stryhn Kjeldtoft og Jacob Fuglsang i denne nyhedsanalyse.
Nu vakler selve ideen om de Forenede Nationer
FN blev skabt efter Anden Verdenskrig for at sikre et forum for fred og fremskridt. Når organisationen fra mandag holder sin årlige generalforsamling sker det på et tidspunkt, hvor organisationen er samspilsramt. Foto: Bryan Smith/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
De Forenede Nationer blev født i ruinerne af Anden Verdenskrig som et håb om, at verdens lande atter kunne mødes i et samarbejde for verdensfred og økonomiske og sociale fremskridt for alle verdens folk.
Håbet lever stadig, når FN i denne uge indkalder 193 lande til generalforsamling i New York. Men det gør kriserne også.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.