Torsdag er første gang i to år, at FN-chef deltager i et møde med den russiske præsident, Vladimir Putin.

FN-chef udtrykker behov for fred under sjældent møde med Putin

Guterres er blevet kritiseret af Ukraine for at deltage i mødet i Kazan, Rusland. Foto: Maxim Shipenkov/Ritzau Scanpix
Guterres er blevet kritiseret af Ukraine for at deltage i mødet i Kazan, Rusland. Foto: Maxim Shipenkov/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Verden har brug for fred i Ukraine, Gazastriben, Libanon og Sudan.

Det siger FN’s generalsekretær, António Guterres, på sit første møde med den russiske præsident, Vladimir Putin, i over to år.

Det sker på årets BRIKS-møde, der i år finder sted i den russiske by Kasan.

»Over hele linjen har vi brug for fred. Vi har brug for en retfærdig fred i Ukraine i overensstemmelse med FN’s vedtægter, international lov og FN’s Generalforsamlings resolutioner«, siger han.

Guterres opfordrer ifølge nyhedsbureauet AFP til en »øjeblikkelig våbenhvile« i Gaza og ’en øjeblikkelig indstilling af fjendtlighederne’ i Libanon.

Guterres er blevet kritiseret af Ukraine for at deltage i mødet i Rusland.

BRIKS består af de fem store vækstøkonomier Brasilien, Rusland, Indien, Kina og Sydafrika.

Rusland tog initiativ til at danne gruppen.

Der er ikke tale om en formel organisation som FN eller Verdensbanken. Lederne af medlemslandene mødes en gang om året. Formandskabet skifter også en gang om året.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her