Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Den nu genvalgte præsident i Moldova havde forsvoret, at hun ville gå ind i politik. Men hun indså, at hun måtte påtage sig ansvaret for at redde hjemlandet, der var gennemsyret af korruption.

Det hele begyndte med, at hun gik 93 procent ned i løn og kastede sig ind i kampen mod eksamenssnyd

Moldovas præsident Maia Sandu fejrede valgsejren søndag aften. Den kom hjem trods massive russiske forsøg på at købe sejren til deres favorit, mener myndighederne.  Foto: Vladislav Culiomza/Ritzau Scanpix
Moldovas præsident Maia Sandu fejrede valgsejren søndag aften. Den kom hjem trods massive russiske forsøg på at købe sejren til deres favorit, mener myndighederne. Foto: Vladislav Culiomza/Ritzau Scanpix

Maia Sandu, der søndag aften genvandt præsidentposten i Moldova, havde ingen planer om at gå ind i politik. Hun havde allerede lagt en helt anden og formentlig mere komfortabel livsbane til rette for sig selv. Efter en kandidatgrad fra det amerikanske eliteuniversitet Harvard havde hun landet jobbet som rådgiver for Verdensbankens direktør.

»Mange veluddannede effektive ledere foretrækker at holde sig fra politik. De vil ikke rodes ind i det. Jeg tænkte præcis det samme. Op til et vist punkt. Indtil jeg besluttede, at jeg ikke ønsker at bo i et land ledet af korrupte mennesker«, sagde hun i fjor til et hold dimittender fra Harvard.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her