Lastbiler kørte ind i Gaza fra Israel via grænseovergangen Kerem Shalom. Indholdet af 98 lastbiler gik tabt.

Konvoj med 109 lastbiler med nødhjælp plyndret i Gaza

Lyt til artiklen

En nødhjælpskonvoj med 109 lastbiler blev lørdag plyndret efter at være kørt ind over grænsen fra Israel til Gaza.

Det oplyser FN-organisationen UNRWA ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Konvojen transporterede mad, der var doneret af UNRWA og Verdensfødevareprogrammet, WFP.

Organisationerne mistede 98 lastbiler ved plyndringen.

»Denne hændelse understreger de alvorlige udfordringer, der er med at bringe nødhjælp ind til det sydlige og centrale Gaza«, siger Louise Wateridge, der er officer hos UNRWA, til Reuters.

Nødhjælpen blev kørt fra Israel til Gaza via grænseovergangen Kerem Shalom.

Under krigen i Gaza, der har varet foreløbig 13 måneder, har der været udbredt mangel på mad, vand og andre fornødenheder.

Israel er flere gange blev kritiseret for ikke at lade tilstrækkelige mængder nødhjælp nå ind til de civile palæstinensere i Gaza.

I oktober gav USA’s udenrigsminister, Antony Blinken, den israelske regering en måned til at skrue op for nødhjælpsleveringerne til Gaza.

Hvis ikke Israel levede op til USA’s krav, risikerede landet at miste noget af den våbenstøtte, det modtager fra amerikanerne.

Ved fristens udløb konkluderede det amerikanske udenrigsministerium, at der var sket forbedringer i forhold til nødhjælpsleverancerne, men at der fortsat var brug for, at Israel forbedrer den humanitære situation i Gaza.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her