Efter næsten tre års krig er villigheden til at indgå en fredsaftale med Rusland blevet udbredt i Ukraine. Dog er der stadig et mindretal, der er klar til at afstå land.

Ukrainernes kampgejst svinder drastisk

Olena Prokoptjuk, Liliia Ivoniak,  Margaret Prymatjuk og Viktoriia Illesh kæmper som aktivister i Ukraine. De er meget imod en fredsaftale, der giver Rusland en del af Ukraine til gengæld for fred. 

 Foto: Miriam Dalsgaard
Olena Prokoptjuk, Liliia Ivoniak, Margaret Prymatjuk og Viktoriia Illesh kæmper som aktivister i Ukraine. De er meget imod en fredsaftale, der giver Rusland en del af Ukraine til gengæld for fred. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

For første gang siden Ukraine blev invaderet i februar 2022, er der nu flertal blandt ukrainerne for at finde en forhandlingsløsning med Rusland. Det viser en meningsmåling fra Gallup.

Politiken har mødt fire ukrainske kvinder, der i disse dage er på kursus i Mellemfolkeligt Samvirkes hovedkontor i København, for at høre, hvad de tænker om muligheden for en fredsaftale og om den drastiske udvikling i ukrainernes holdning til krigen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her