Emmanuel Macron siger i tv-tale torsdag, at han inden for få dage vil udpege en ny premierminister.

Macron nægter at gå af: Ny regeringsleder udnævnes snart

Foto: Ludovic Marin/Ritzau Scanpix
Foto: Ludovic Marin/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Frankrigs præsident Emmanuel Macron vil udpege en ny premierminister en af de kommende dage.

Samtidig agter Macron at opfylde sit mandat som præsident og blive perioden ud, hvilket vil sige frem til 2027.

Det slår Frankrigs præsident ifølge AFP og Reuters fast i en tv-transmitteret tale, efter at den franske regeringskoalition onsdag aften blev væltet i forbindelse med et mistillidsvotum i parlamentet.

Selv om om flere politiske modstandere har peget på Macron som årsag til den øjeblikkelige krise i parlamentet, vil han ikke gå af.

»Det mandat I har givet mig gælder for fem år, og det vil jeg udøve indtil det er slut«, siger Macron i tv-talen til franskmændene.

Præsidenten valgte i september at pege på Michel Barnier som premierminister, efter at valget i juni og juli havde skabt en besværlig parlamentarisk situation, hvor ingen partier kunne mønstre et flertal.

Barnier afleverede torsdagen eftermiddag sin opsigelse, efter at hans regering onsdag aften blev nedstemt i en mistillidsafstemning.

Den nu forhenværende premierminister havde lagt op til stramninger i næste års finanslov, og da han meddelte, at han var parat til at tvinge finansloven igennem, udløste det et mistillidsvotum.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her