2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Apple har fjernet muligheden for at kryptere iCloud i Storbritannien for at undgå at skulle svække sikkerheden ved at bygge en bagdør ind i systemet.

Apple siger nej til at svække brugernes sikkerhed. Nu er vigtig funktion fjernet i England

Briterne kræver, at myndighederne kan læse brugernes gemte data i iCloud. Det har tvunget virksomheden til at fjerne krypteringen i landet. Men det er amerikanerne ikke tilfredse med.  Foto: Lucas Jackson/Ritzau Scanpix
Briterne kræver, at myndighederne kan læse brugernes gemte data i iCloud. Det har tvunget virksomheden til at fjerne krypteringen i landet. Men det er amerikanerne ikke tilfredse med. Foto: Lucas Jackson/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det er ikke kun i Danmark, at politikerne vil lade staten læse med i det, borgerne gør og skriver.

Herhjemme har justitsminister Peter Hummelgaard (S) krævet et stop for krypterede beskedtjenester – et krav, han endnu ikke har fået opfyldt.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her