En person er blevet dræbt, og tre er blevet såret i et ukrainsk droneangreb mod Ruslands hovedstad, Moskva, natten til tirsdag.
Det udtaler Andrej Vorobjov, som er guvernør i regionen, på beskedtjenesten Telegram ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Også flere lejligheder er blevet beskadiget i angrebet, lyder det.
Beboerne fra mindst syv lejligheder er i den forbindelse blevet evakueret.
Ifølge det statslige russiske nyhedsbureau Tass skriver guvernøren, at angrebet fandt sted klokken 04 natten til tirsdag lokal tid.
Det svarer til klokken 02 dansk tid.
Ifølge Tass oplyser russiske luftmyndigheder, at der efter angrebet er blevet indført ’midlertidige begrænsninger’ på flytrafikken i Moskvas internationale Sjeremetjevo-lufthavn.
Det gælder både fly, der skal lande i lufthavnen, og fly, der skal lette derfra, men det fremgår ikke i hvilket omfang.
Ifølge AFP kaldte Moskvas borgmester, Sergej Sobjanin, tidligere på natten angrebet for ’massivt’.
»Forsvarsministeriets luftforsvar fortsætter med at afværge et massivt angreb af droner fra fjenden mod Moskva«, skrev han på Telegram.
Ukraine har ikke umiddelbart kommenteret de russiske meldinger.
ritzau
fortsæt med at læse




























