Rico Roswallhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Rico Roswallhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Et russisk militærkøretøj kører forbi et monument med en kampvogn fra sovjettiden i Krim.  Foto: Stringer/Ritzau Scanpix

Det er paradoksalt, at Vladimir Putin ender med at skubbe det postsovjetiske rum væk, selv om han har gjort alt i sin magt for at trække Ukraine tættere på.

Flemming Splidsboel: Det sidste store imperium i Europa vil i sidste ende blive afmonteret

Et russisk militærkøretøj kører forbi et monument med en kampvogn fra sovjettiden i Krim. Foto: Stringer/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

For noget tid siden var jeg til møde med en delegation fra et af de baltiske lande. Da vi kort hilste på hinanden, forklarede jeg, at jeg arbejder med det postsovjetiske rum. En af de baltiske gæster afbrød mig og sagde, »kan vi ikke snart slippe for det der postsovjetiske?«.

Jeg forstår godt reaktionen. Sovjetunionen brød sammen i 1991, og Estland, Letland og Litauen har alle bevæget sig langt væk fra det tidligere Sovjetunionen. De orker ikke at blive mindet om, at de i årtier var underlagt det sovjetiske imperium, og de orker ikke konstant at blive forbundet med alle de dårligdomme, som karakteriserede det sovjetiske samfund.

Rico Roswallhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her