Trumps toldsatser er en ekstra hård mavepuster for gældstyngede lande, ikke mindst for Lesotho, hvis eksport af tekstiler til amerikanske Levi’s og Wrangler rammes af en toldsats på 50 procent.

Trump kaldte det landet, »ingen har hørt om«, selv om det leverer denim til Levi's. Nu rammes det hårdt af USA's toldhammer

En ansat folder cowboybukser på en fabrik i Lesothos hovedstad, Maseru, 19. marts 2025. Foto: Roberta Ciuccio/Ritzau Scanpix
En ansat folder cowboybukser på en fabrik i Lesothos hovedstad, Maseru, 19. marts 2025. Foto: Roberta Ciuccio/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det land, som Trumps administration har pålagt en af de heftigste straftold af alle, er et af verdens fattigste og ligger i det sydlige Afrika.

Det lille land Lesotho, som fremstiller stof til amerikanske jeans, bliver ramt af en ekstra toldsats på 50 procent. I flere andre afrikanske lavindkomstlande er man også chokeret over at være blevet pålagt toldsatser langt over de 10 procent, som USA i forvejen havde indført over for så godt som alle handelspartnere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her