Henning Pedersenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Henning Pedersenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) er åben for at undersøge Israels samarbejdsaftale med EU i lyset af Israels adfærd i Gaza. Men han mener, der er meget lidt EU kan gøre selv. Det skriver EU-korrespondent Karin Axelsson i denne nyhedsanalyse.

Selv Israels venner begynder at få nok – tyskerne forsøgte at skære det ud i pap

Palæstinensere forsøger at hente vand i en lejr for internt fordrevne i Gaza City.  Foto: Bashar Taleb/Ritzau Scanpix
Palæstinensere forsøger at hente vand i en lejr for internt fordrevne i Gaza City. Foto: Bashar Taleb/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Selv Israels venner er ved at have fået nok. Af blodbadet, de fortsatte bombardementer og ikke mindst tilbageholdelsen af nødhjælp til den lidende befolkning i Gaza.

En af dem er Tyskland, som af historiske grunde bakker ubetinget op om den jødiske stat. Men tirsdag mødte den nyslåede tyske udenrigsminister, Johann Wadephul, op i Bruxelles med et budskab om, at situationen er uacceptabel.

Henning Pedersenhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her