Turister flygter ned fra vulkan: Etna er gået i udbrud

Foto: Marco Restivo/Ritzau Scanpix
Foto: Marco Restivo/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Etna på Sicilien er gået i udbrud, og billeder viser mandag en søjle af røg, der stiger op fra vulkanen.

Flere medier, blandt andre britiske The Independent, bringer videoer, der viser turister skynde sig ned fra vulkanen, mens store røgsøjler stiger mod himlen.

Etna er både den største vulkan i Europa og regnes også for at være den mest aktive.

Varslingsniveauet er blevet hævet i lufthavnen i byen Catania, der ligger for foden af Etna, som ligger på Siciliens østkyst.

Men foreløbig er flytrafikken regelmæssig. Det skriver det italienske medie Corriere della Serra.

Der er ikke umiddelbart meldinger om fare for folk i lokalområdet.

Eksplosiv aktivitet og lavafontæne

Borgmesteren i Catania, Enrico Tarantino, siger, at der ikke er tale om nogen kritisk situation, da der allerede var blevet lukket for de øverste områder til vulkanen.

Han betoner, at udbrud er hyppige på vulkanen, der er 3300 meter høj.

Ved middagstid lokal tid var den »eksplosive aktivitet ved det sydøstlige krater blevet til en lavafontæne«, meldte det italienske geofysiske og vulkanologiske institut på Facebook.

Infrarøde billeder viser en strøm af vulkansk materiale ned ad bjergsiden.

Der er et permanent varslings- og evakueringsberedskab ved Etna, hvis frugtbare skråninger er dyrket intensivt.

Ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her