3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Ingen kender omfanget og alvoren af udbruddet af ebola i DR Congo, siger medicinsk nødhjælpsorganisation.

Læger uden Grænser: Hurtig spredning af ebola er »dybt alarmerende«

Foto: Jospin Mwisha/Ritzau Scanpix
Foto: Jospin Mwisha/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Der er aldrig før registreret så mange tilfælde af virussygdommen ebola, så kort tid efter at et udbrud er blevet erklæret.

Det fortæller Alan Gonzales, operationel vicedirektør i den medicinske nødhjælpsorganisation Læger uden Grænser, om det aktuelle udbrud af ebola i DR Congo. Det skriver BBC.

Læger uden Grænser finder det »dybt alarmerende«.

For godt to uger siden blev et udbrud af ebola erklæret i DR Congo, efter at virussygdommen var gået ubemærket hen i flere uger.

I DR Congo og i nabolandet Uganda, der også er ramt af ebolaudbruddet, er der over 1.100 mistænkte smittetilfælde. Der er bekræftet 263 tilfælde af smitte i de to lande. 43 mennesker er bekræftet døde af ebola, langt de fleste i DR Congo. Det meddeler Den Afrikanske Unions sundhedsagentur i et indlæg i Financial Times søndag.

Læger uden Grænsers medarbejdere i DR Congo oplever, at indsatsen mod sygdommen ikke kan følge med ebola-spredningen, siger Gonzales.

»Virkeligheden i dag er, at ingen kender det sande omfang og alvoren af dette udbrud. Nye mistænkte ebola-smittede rapporteres dagligt, mens hundredvis af prøver fortsat ikke er blevet testet«, siger Alan Gonzales ifølge BBC.

Læger uden Grænser-direktøren mener, at arbejdet med at begrænse smittespredningen og levere humanitær hjælp til området er utilstrækkeligt - blandt andet på grund af lukning af grænser og lufthavne.

Sundhedsmedarbejdere mangler helt basale forsyninger som masker, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læger uden Grænser er verdens største medicinske nødhjælpsorganisation og har stor erfaring med udbrud af ebola fra tidligere udbrud af virussygdommen.

Ebola er en virussygdom med høj dødelighed. Sygdommen spredes gennem direkte kontakt med kropsvæsker fra smittede personer.

Verdenssundhedsorganisationen (WHO) anslår, at det aktuelle udbrud har en dødelighed på mellem 30 og 50 procent, skriver The Guardian.

Der findes ingen godkendte behandlinger eller vacciner mod den ebola-variant, som florerer i øjeblikket.

Indsatsen mod det aktuelle udbrud i DR Congo kompliceres af, at epicentret ligger i den østlige del af landet - en mineralrig region, der i mere end tre årtier har været præget af vold fra forskellige væbnede grupper.

WHO’s øverste chef, Tedros Adhanom Ghebreyesus, besøgte lørdag Bunia, som er hovedstad i den hårdest ramte provins Ituri, der ligger i det nordøstlige DR Congo.

Den amerikanske udenrigsminister, Marco Rubio, har tidligere sagt, at WHO var for sent på den med at erklære udbruddet af ebola.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her