Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Afsløring af et spionnetværk fører til udvisning af russiske diplomater. Det får Kreml til at love gengældelse.

Agent tiltalt for at have leveret hemmeligheder til Rusland siden 2013

Bag den russiske ambassades mure i Rom har en spionsag vakt vrede og hævngerrighed. Arkivfoto:  Andreas Solaro
Bag den russiske ambassades mure i Rom har en spionsag vakt vrede og hævngerrighed. Arkivfoto: Andreas Solaro
Lyt til artiklen

Da to modne mænd i foråret sad på en bar i udkanten af Rom, havde de ingen anelse om, at det italienske politis specialenhed Raggruppamento operativo speciale lyttede med. Derfor følte de sig trygge ved at udveksle tanker om, hvordan de bedst muligt kunne etablere et fiktivt konsulentfirma som skalkeskjul for deres egentlige virke: spionage.

Afsløringen har ført til anholdelse af de to mænd og en diplomatisk krise. To militærattachéer ved den russiske ambassade i Rom er udvist, fordi de efter italiensk opfattelse har været aftagere af fortrolige informationer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her