Jødisk organisation melder om stor stigning i antisemitiske hændelser efter begyndelsen på krigen i Iran.

Hadforbrydelser mod jøder er steget kraftigt i Storbritannien

Lyt til artiklen

Antallet af antisemitiske hændelser i Storbritannien er steget markant i første halvdel af året.

Det oplyser den jødiske organisation Community Security Trust (CST), der rådgiver Storbritanniens omkring 280.000 jøder om sikkerhedsspørgsmål.

Organisationen har registreret 1926 hadforbrydelser rettet mod jøder mellem januar og juni, herunder overfald, brandattentater og knivstikkeri. Det er en stigning på 21 procent i forhold til samme periode sidste år.

Det er det næsthøjeste antal, der nogensinde er registreret for første halvår, oplyser organisationen.

»Disse angreb er rettet mod britiske jøder, men de er også angreb på Storbritannien og vores samfund«, siger Mark Gardner, administrerende direktør for CST, ifølge nyhedsbureauet AFP.

Antallet af antisemitiske hændelser er ifølge den jødiske organisation steget kraftigt efter begyndelsen af den amerikanske og israelske krig mod Iran i februar.

De britiske myndigheder har siden beskyldt styret i Iran for at bruge stedfortrædere til at udføre angreb i Storbritannien og i hele Europa. Det har Iran gentagne gange afvist.

ritzau

PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her