To personer er blevet alvorligt såret, efter at et tog er kørt af sporet i Storbritannien.
Det oplyser South East Coast Ambulance Service til BBC.
Yderligere ni personer har pådraget sig ikke-alvorlige skader.
Ulykken skete nær byen Lewes i den sydlige del af Storbritannien.
Det er endnu uklart, hvorfor toget kørte af sporet.
På billeder fra ulykken kan man se, hvordan flere af togets forreste vogne ligger væltet på siden.
Shannon Jones, der var om bord på toget, da det afsporede, siger, at det føltes ’som en bilulykke’.
Det fortæller hun til BBC.
»Vi fløj alle fremad. Toget begyndte at rokke fra side til side, og det føltes, som om togføreren havde presset bremserne i«, siger Jones.
Hun troede først, at toget havde ramt en person, men så hørte hun én person råbe, at de skulle ringe efter beredskabstjenesten.
»Vi hørte sirener og helikoptere, og en politibetjent sagde, at hjælp var på vej, og at de blev nødt til at tjekke, om der var strøm på jernbanesporet«, siger hun til det britiske medie.
Omkring 150 personer var om bord på toget, da ulykken skete torsdag eftermiddag.
Ulykken er blevet erklæret en »stor hændelse«, oplyser Ian Drummond-Smith fra det britiske transportpoliti til nyhedsbureauet AFP.
Toget kørte på en strækning, der forbinder områder syd for London med hovedstaden.
Togulykker er relativt sjældne i Storbritannien, skriver nyhedsbureauet.
I juni mistede en togfører livet, og flere personer blev såret, da to tog kolliderede nord for London.
Ligeledes blev fire personer lettere såret i november, da et jordskred fik et tog til at afspore i landet.
ritzau