Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Renterne stiger over hele verden og herhjemme. Spørgsmålet er, om grænsen for gæld er nået? To små indgreb fra USA’s finansminister tyder på det.

To indgreb fra USA’s finansminister inden for kort tid kan varsle problemer for både Trump og alle os andre

  Uret, der tæller USA's nationale gæld, stod på 39.000 milliarder dollar tidligere på ugen - nu har det rundet de 40.000 milliarder.  Foto: Mandel Ngan/Ritzau Scanpix
Uret, der tæller USA's nationale gæld, stod på 39.000 milliarder dollar tidligere på ugen - nu har det rundet de 40.000 milliarder. Foto: Mandel Ngan/Ritzau Scanpix

523 milliarder dollars. Så meget er USA’s statsgæld steget med bare de seneste seks uger.

Det lyder stort, og det er stort. Det er faktisk helt vildt.

Det svarer til et underskud på over 10 procent af USA’s bnp på et år. Så store underskud er kun set i meget korte perioder under dybe kriser som coronapandemien, finanskrisen og 2. verdenskrig.

Der er to grunde til, at den kraftige vækst i statsgælden i USA er uhyre vigtig for amerikansk økonomi, men også for Europa og dansk økonomi.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her