2 dage tilbage: Læs og lyt til Politiken digitalt for 149 kr./md.

En ung italiensk kvinde blev dræbt og flere såret ved et skyderi under en rave-fest i Schweiz natten til søndag.

43-årig anholdt efter skyderi ved rave-fest i Schweiz

Foto: Romina Amato/Ritzau Scanpix
Foto: Romina Amato/Ritzau Scanpix

En 43-årig schweizisk mand blev natten til mandag blevet anholdt i forbindelse med et skyderi ved en rave-fest i Schweiz i weekenden.

Det oplyser kriminalpolitiet i Aargaukantonen, som ikke afslører, om man kender til det eventuelle motiv til forbrydelsen. Efterforskerne er i øjeblikket i gang med at klarlægge forløbet og den nu anholdtes baggrund. Politiet vil inden længe holde pressemøde ved en mobil politistation i Schafisheim om anholdelsen og fortælle mere om, hvor efterforskningen lige nu står.

Men det er at dømme efter oplysningerne om anholdelsen tydeligt, at den sigtede efter politiets vurdering handlede alene.

En 22-årig italiensk kvinde blev dræbt af skud, mens fem andre blev såret under skyderiet, der skete i byen Aarau i det nordlige Schweiz natten til søndag.

Der blev affyret skud både i nærheden af scenen ved rave-festen og i området ved en parkeringsplads, har politiet tidligere oplyst.

Ingen af de sårede er i livsfare, men en af dem er kommet alvorligt til skade. Alle ofre har bopæl i Schweiz, og de er alle i 20’erne.

Opdateres

ritzau og Politiken

PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her