FN’s Generalforsamling indleder sin 81. samling i dag og venter spændt på den næste generalsekretær, der om få måneder skal afløse António Guterres. Vedkommende står over for en mægtig opgave.

Lykketoft er bekymret for FN, mens organisationen leder efter en ny chef

Mogens Lykketoft er den eneste dansker,  der har været formand for FN's generalforsamling.  Foto: Peter Maunsbach
Mogens Lykketoft er den eneste dansker, der har været formand for FN's generalforsamling. Foto: Peter Maunsbach

Derfor er han også bekymret for det svækkede og økonomisk udhulede FN, der i dag åbner med en generalforsamling, mens processen med at finde afløseren for portugiseren António Guterres er i fuld gang.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her