Danmark sender frem mod 2030 op til en milliard kroner i støtte til Den Globale Uddannelsesfond (GPE).
Det oplyser Udenrigsministeriet onsdag i en pressemeddelelse.
Midlerne omfatter 250 millioner kroner i 2027, og frem mod 2030 vil det samlede beløb for hele perioden nå op på en milliard kroner.
Den globale fond er med til at sikre uddannelse i udviklingslande, som Danmark vil investere i, lyder det.
»Uddannelse er en af de bedste investeringer, vi kan foretage – både for de børn, der får direkte glæde af Danmarks støtte, men også for Danmark selv«, siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) i forbindelse med FN’s Generalforsamling i New York onsdag.
Finansieringen til støtten indgår i regeringens finanslovsforslag for 2027, hvor støtten samtidig påbegyndes.
Forslaget er betinget af at blive vedtaget og efterfølgende årligt godkendt af Folketinget.
Støtten kommer i kølvandet på, at den globale fond er finansielt presset med udsigt til, at flere af donorerne forventes at reducere deres økonomiske støtte.
ritzau