Et fly med 180 passagerer på vej til Israel er onsdag morgen blevet omdirigeret til Saudi-Arabien, efter at flyet udsendte et nødsignal.
Israels luftvåben sendte kampfly på vingerne i forbindelse med hændelsen, skriver den israelske avis Haaretz.
Passagerflyet var på vej fra Dubai i De Forenede Arabiske Emirat til Tel Aviv i Israel, da det udsendte en 7700-kode, der er et internationalt nødsignal, skriver mediet Times of Israel.
Derefter udsendte flyet en 7500-kode, der indikerer, at et fly er blevet kapret eller udsat for en anden form for ulovlig indblanding.
Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, og forsvarsminister Israel Katz afholder et sikkerhedsmøde om sagen onsdag formiddag.
Premierministerens kontor meddeler ifølge nyhedsbureauet Reuters, at der ikke vurderes at være tale om en kapring af flyet.
Kort efter klokken 09 dansk tid er flyet landet i Tabuk i Saudi-Arabien.
Der er tale om et passagerfly fra selskabet Flydubai.
ritzau