Når franske studerende protesterer over manglende toiletruller og nedslidte skoler, handler det om noget mere grundlæggende: En kriseramt social kontrakt i et politisk dysfunktionelt Frankrig.

Frankrig kan udløse en ny europæisk krise

Hundredtusindvis af franske unge har i de senere uger protesteret mod forholdene i franske skoler. Langt de fleste har været fredelige, men den franske regering har sat hårdt mod blødt.  Foto: Stephane Mahe/Ritzau Scanpix
Hundredtusindvis af franske unge har i de senere uger protesteret mod forholdene i franske skoler. Langt de fleste har været fredelige, men den franske regering har sat hårdt mod blødt. Foto: Stephane Mahe/Ritzau Scanpix

»Jeg har set Frankrig overleve tre invasioner og to besættelser i løbet af tre generationer og komme ud af det som en hel, stærk og fri nation. Jeg siger dig, at alt det, fjenden ikke har kunnet gøre ved os, det har vi som grådige og destruktive unger, der kaster med kage ved en fødselsdagsfest, kunnet gøre ved os selv«.

Det er noget af en opsang, hovedpersonen kommer med i John Steinbecks både absurde og helt forrygende skildring af fransk politik i den lidt oversete novelle The Short Reign of Pippin IV.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her