Israelerne stemmer tirsdag om Netanyahu, sikkerhed og deres pressede demokrati. Det er et skæbnevalg – med et fravær af forslag til fred.

Netanyahu advarer mod Iran – Eisenkot advarer mod Netanyahu

På en gade i Tel Aviv hænger et banner med valgets to hovedmodstandere, ministerpræsident Benjamin Netanyahu (t.v.) og Yashar-partilederen Gadi Eisenkot. Teksten på hebraisk lyder: »Hvis det ikke er Gadi, er det Bibi«.  Foto: Gil Cohen-magen/Ritzau Scanpix
På en gade i Tel Aviv hænger et banner med valgets to hovedmodstandere, ministerpræsident Benjamin Netanyahu (t.v.) og Yashar-partilederen Gadi Eisenkot. Teksten på hebraisk lyder: »Hvis det ikke er Gadi, er det Bibi«. Foto: Gil Cohen-magen/Ritzau Scanpix

Netanyahu, Israels konservative leder, frygter – eller spiller på frygten for – at Iran laver en atombombe til brug mod Israel.

Hans udfordrer ved tirsdagens valg, Gadi Eisenkot fra centerpartiet Yashar!, frygter – eller spiller på frygten for – at Netanyahu spænder hele landet for sin egen politiske vogn.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her