To højhastighedstog er stødt sammen i Spanien, og trafikken mellem Madrid og regionen Andalusien er indstillet.
Det oplyser jernbaneoperatøren Adif onsdag ifølge Reuters.
Det står ikke umiddelbart klart, hvor høj hastigheden var på tidspunktet for sammenstødet, og hvor omfattende skaderne er.
Myndighedskilder siger til det spanske medie El Pais, at der er mange dræbte.
Talskvinden for regionen, Esther Padilla, har bekræftet over for RTVE, at ti er blevet dræbt, men har også sagt til tv-stationen, at tallet »med sikkerhed vil stige«.
Hun siger videre, at der i de to toge var 544 passagerer.
Et øjenvidne siger til Telecinco, at »der er mange dræbte. Det er forfærdeligt«.
To togvogne skal være blevet afsporet. På billeder og optagelser fra stedet kan man se, hvordan flere vogne er rullet ned ad en skrænt.
Ulykken er sket mellem byen Urda og byerne Mora og Orgaz i provinsen Toledo centralt i Spanien ifølge Adif. Ifølge El Pais er det sket kort efter klokken 09.00.
Spaniens ministerpræsident, Pedro Sánchez, skriver på X, at han er forfærdet over ulykken, og at han løbende bliver informeret om ulykken. Han skriver videre, at han sender tanker til ofrene og deres familier.
Lederen af det konservative parti PP, Alberto Núnez Feijoo, har også i et opslag på X udtrykt sin bekymring for ulykken og dens konsekvenser.
I opslaget skriver han, at førsteprioriteten er at passe på de tilskadekomne og deres pårørende og beredskabet, der er på stedet.
Det er ikke første gang, at højhastighedstog i Spanien er kørt sammen. I januar mistede 46 mennesker livet, og over 120 kom til skade, da to højhastighedstog kolliderede i regionen Andalusien i byen Adamuz.
Flere partier sætter deres valgkampagne på pause grund af jernbaneulykken.
Opdateres
fortsæt med at læse