Endnu en svensk minister i problemer

Den svenske udenrigsminister Carl Bild kan blive den næste, der ryger ud af den nyslåede svenske regering.
Den svenske udenrigsminister Carl Bild kan blive den næste, der ryger ud af den nyslåede svenske regering.
Lyt til artiklen

Siden Sveriges borgerlige regering trådte til for to uger siden, har der ikke været en dag uden rapporter i svenske medier om ministre, der har rod i økonomien, ikke overholdt regler eller handlet på kanten af det moralsk tilladelige.

Senest er udenrigsminister Carl Bildts privatøkonomiske interesser kommet i mediernes søgelys, og han anmeldes nu til Riksdagens Forfatningsudvalg.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her