Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Politisk krise på vej i Libanon

Mens indonesiske soldater lander i Libanon for at tiltræde FN's fredsbevarende styrke, kæmper politikerne i landet med at danne en regering.
Mens indonesiske soldater lander i Libanon for at tiltræde FN's fredsbevarende styrke, kæmper politikerne i landet med at danne en regering.
Lyt til artiklen

En politisk krise er igen på vej i Libanon, efter at forhandlinger om en ny regering brød sammen lørdag middag.

Sammenbruddet kom, da politiske ledere, der er modstandere af syrisk indblanding i libanesisk politik, afviste krav fra oprørsgruppen Hizbollah om mere indflydelse på regeringens politik. »Vi nåede ikke noget resultat, og der er ikke planlagt nye møder«, sagde den kristne oppositionspolitiker Michel Aoun, der har nære kontakter med Hezbollah. Antisyriske politikere bekræftede sammenbruddet. Sammenbruddet i de ugelange forhandlinger om en samlingsregering i Libanon åbner døren for nye spændinger mellem de mange forskellige politiske grupperinger. Hezbollah ser sig selv som sejrherre i krigen mod Israel i juli og august og har krævet ændringer i regeringen, der er domineret af et antisyrisk flertal i parlamentet. Muslimske grupper i Libanon har truet med massedemonstrationer, hvis ikke Hizbollah får mere indflydelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her