Dokumentation FN's Sikkerhedsråd irettesætter Myanmar

Mens FN's sikkerhedsråd endelig enedes om en erklæring, markerede demonstranter i Filippinerne deres afsky mod militærstyret i Myanmar.
Mens FN's sikkerhedsråd endelig enedes om en erklæring, markerede demonstranter i Filippinerne deres afsky mod militærstyret i Myanmar.
Lyt til artiklen

Det er lykkedes de 15 medlemmer af FN’s Sikkerhedsråd at nå til enighed om en erklæring, der beklager, at Myanmars militærstyre nedkæmpede prodemokratiske demonstrationer med rå magt.

Det er første gang, at Sikkerhedsrådet skrider til handling over for juntaen i Myanmar, og det markerer et skifte i Kinas holdning, da Kina hidtil har nedlagt veto i rådet i sager, der gik imod militærledelsen i Myanmar.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her