Premierminister Yitzhak Rabins morder har fået lov til at få et barn med den kone, han er blevet gift med, mens han har siddet i fængsel. Det oplyser de israelske fængselsmyndigheder i dag ifølge nyhedsbureauet AP. Den fængslede Yigal Amir har nemlig fået tilladelse til at levere sæd til en kunstig befrugtning. Livstidsdom for mordet i 1995 Yigal Amir er i gang med at afsone en livstidsdom uden mulighed for prøveløsladelse for mordet på den israelske premierminister Yitzhak Rabin i 1995. Livstidsfangen giftede sig i 2004 med en israelsk kvinde, Larissa Trimbobler, men fængselsmyndighederne nægtede i første omgang at anerkende giftemålet. Ingen 'ægteskabelige' besøg Parrets krav om 'ægteskabelige' besøg er blevet nægtet, men nu tillader myngighederne altså kunstig befrugtning. Yigal Amir vil dog ikke få ret til at komme uden for fængslet til eventuelle fertilitetsbehandlinger.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























