Militante angriber Gaza-politistation

I aften vil Brandenburger Tor være svær at se på afstand. Som mange andre steder i Tyskland slukker man lyset kl. 20.00.
I aften vil Brandenburger Tor være svær at se på afstand. Som mange andre steder i Tyskland slukker man lyset kl. 20.00.
Lyt til artiklen

Adskillige skudepisoder udspillede sig i dag flere steder i Gazastriben - blandt andet foran den største politistation i det palæstinenesisk kontrollerede område. Endnu er der ikke rapporteret om omkomne, men flere personer blev såret, da bevæbnede militante åbnede ild mod politistationen i Gaza By, skriver nyhedsbureauet Reuters. Politifolk besvarede ilden, men angriberne slap alle væk. Alvorligt såret Forinden var flere blevet såret ved en demonstration mod manglende lønudbetalinger foran det palæstinenesiske udenrigsministerium i Gaza By. Og under en skudveksling langs den største nord-syd-gående landevej i Gazastriben blev en militant alvorligt såret, mens to politifolk fik mindre skudsår. Blodige angreb Dagens angreb betegnes som nogle af de blodigste under de seneste måneders uroligheder. Siden de palæstinenesiske myndigheder overtog kontrollen med området i september, da den israelske hær rykkede ud, har landets præsident Mahmoud Abbas endnu ikke magtet at skabe ro og orden. Samtidig hænger de internationale donationer i en tynd tråd, efter at Hamas-organisationen, der er på både EU's og USA's lister over terrororganisationere, vandt parlamenstvalget i januar. De økonomiske problemer gør blandt andet fremtiden usikker for de 140.000 offentligt ansatte palæstinensere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her