Myanmars militærjunta har givet oppositionslederen og Nobelprismodtageren Aung San Suu Kyi yderligere et års husarrest trods kraftig internationalt pres om at løslade hende. Pigtråden rundt om den 60-årige politikers hus i Yangon blev ellers fjernet fredag af et par uniformerede betjente, der også ryddede oppositionslederens indkørsel for de sømmåtter, der forhindrer al indkørsel. Og oppositionen National League for Democracy (NLD) var optimistisk, efter militærjuntaen i sidste uge tillod Aung San Suu Kyi et besøg af en embedsmand fra FN - det første besøg i to år. Men en kilde, som ønsker at være anonym, fortæller til nyhedsbureauet Reuters, at oppositionens forhåbningerne om en løsladelse af Aung San Suu Kyi brast, da en militærofficer i går besøgte Aung San Suu Kyi for at diskutere betingelserne for hendes løsladelse. Opfordring fra Annan FN s generalsekretær Kofi Annan sendte en direkte appel til militærjuntaens øverstkommanderende Than Shwe og bad ham om at løslade »the lady«. »Jeg beder dig, general Than Shwe, om at gøre det rigtige«, sagde Annan. Husarest i ti år Militærjuntaen har ledet Burma - eller Myanmar, som er landets officielle navn - siden 1962. En enkelt gang har militæret tilladt et valg, nemlig i 1990, og dengang led den svidende nederlag til den Nationale Liga for Demokrati under ledelse af Aung San Suu Kyi. Men Aung San Suu Kyi fik aldrig lov til at overtage den politiske ledelse af landet, og Aung San Suu Kyi er blot én af anslået 1.300 politiske fanger i landet. Aung San Suu Kyi har siddet i husarrest mere end ti af de sidste 16 år. Hendes seneste arrest-periode begyndte i maj 2003 efter sammenstød mellem hendes tilhængere og juntaens støtter.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























