Den østlige del af den største tyrkiske by Istanbul er blevet ramt af en kraftig eksplosion. Adskillige mennesker rapporteres såret. Det oplyser nyhedskanalerne CNN og BBC. Tale om en gaslækage Den voldsomme eksplosion ramte angiveligt kælderen i en femetagers bygning. Ifølge nyhedsbureauet Reuters oplyser lokalt politi på stedet, at der er tale om en gaseksplosion efter en lækage. Mindst 10 såret Adskillige ambulancer er på vej mod stedet på den asiatiske side af Istanbul for at hjælpe de sårede. Mindst 10 er blevet svært såret af eksplosionen. Istanbul har ofte tidligere været mål for terrorangreb fra radikale muslimske organisationer og den kurdiske oprørsgruppe PKK.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























