Georgiens 2.000 mand store kontingent i Irak begyndte i dag at forlade landet for at blive stationeret hjemme, sagde en amerikansk militærtalsmand. Ifølge talsmanden er de georgiske soldater ved at blive fløjet hjem. »Vi støtter de georgiske militærenheder, der er i Irak, med at blive sent hjem til Georgien, så de kan hjælpe der i den nuværende sikkerhedssituation«, sagde talsmanden.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























