Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Danskere ignorerer lobbyregister

Lyt til artiklen

Danske virksomheder og organisationer glimrer ved fravær på listen over organisationer, der lover at overholde spillereglerne for EU-lobbyister. Kun to danske aktører - Kristelig Fagbevægelse og Danish Energy Association - har tilmeldt sig et register, der skal sikre åbenhed om virksomheder, organisationer og andre aktører, som gennem lobbyarbejde forsøger at påvirke EU-lovgivningen. Det skriver Politiken. »Det er slet ikke nok, der må være mange flere danskere, der aktivt lobbyer i EU«, siger Kristian Schmidt, der er vicekabinetschef for EU-Kommissionens næstformand Siim Kallas, hvis opgave blandt andet er at bekæmpe svindel.

346 har meldt sig
Det er EU-Kommissionen, der står bag den frivillige liste, som interesserepræsentanter i EU har kunnet tilmelde sig siden 23. juni.

Listen tæller i øjeblikket 346 aktører fra forskellige lande og er dermed langt fra virkelighedens tal, da der ifølge Kristian Schmidt er omkring 2000 lobbyister med fast kontor i Bruxelles.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her