Aretha Franklin skal synge for Obama

Aretha Franklin bliver en af mange kunstnere, der skal optræde, når Barack Obama indsættes som præsident i næste måned.
Aretha Franklin bliver en af mange kunstnere, der skal optræde, når Barack Obama indsættes som præsident i næste måned.
Lyt til artiklen

Aretha Franklin skal synge, pastor Rick Warren prædike og Yo-Yo Ma spille cello i forbindelse med indsættelsen af Barack Obama som USA's næste præsident.

Ledere af Kongressen offentliggjorde i dag programmet for indsættelsesceremonien for Obama. Programmet kommer også til at tælle poeten Elizabeth Alexander, pastor, Joseph Lowery, der er mangeårig borgerretsforkæmper, og orkestre fra den amerikanske marine og flåde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her