Gaskrig lukker skoler og fabrikker

Gastrykket tjekkes på gasrørene i Ungarn, som er et af de mange europæiske lande, der modtager gas fra Rusland.
Gastrykket tjekkes på gasrørene i Ungarn, som er et af de mange europæiske lande, der modtager gas fra Rusland.
Lyt til artiklen

Rusland og Ukraine gør et forsøg på at løse den bitre gasstrid, når de to parter mødes i Bruxelles i dag.

EU-Kommissionens formand, José Manuel Barroso, sagde, at parterne skal drøfte, om der skal indsættes observatører for at sikre, at den russiske gas kan flyde uhindret gennem Ukraine og videre til kunder i Europa.

Han sagde, at repræsentanter for Ukraines og Ruslands store gasselskaber, henholdsvis Naftogaz og Gazprom, vil være til stede ved mødet sammen med embedsmænd fra de to lande og fra EU.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her