Israel lukker Vestbredden

Lyt til artiklen

Ved midnatstid blev Vestbredden erklæret lukket land af den israelske hær, som vil blokere for al aktivitet i området de næste 48 timer.

Beslutningen om nedlukningen af Vestbredden kommer efter en erklæring fra den islamistiske Hamas-bevægelse, som i dag har kaldt til en 'raseriets dag' i protest mod den blodige israelske offensiv i Gaza.

I går blev mindst 50 mennesker dræbt, og dermed er dagen en af de blodigste hidtil, siden Israel for 21 dage siden indledte krigen mod de militante palæstinensere i Gaza.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her