Analyse: Israels strategi er risikabel

De civile tab stiger i Gaza. Et selvmål på PR-fronten er en af farerne ved Israels angreb på det trængte område.
De civile tab stiger i Gaza. Et selvmål på PR-fronten er en af farerne ved Israels angreb på det trængte område.
Lyt til artiklen

Israel tog en kalkuleret risiko, da dets militær for tre uger siden besluttede at angribe det i forvejen stærkt forarmede Gaza.

Det handlede om at ændre udgangspunktet for forhandlingerne om Gaza, inden USA fik ny præsident. Også selv om det ville fremkalde voldsomme palæstinensiske og internationale reaktioner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her