Caterpillar-ansatte holder direktører som gidsler

Der er gidseldrama på Caterpillars fabrik i Grenoble. Dette billede er dog fra tidligere optøjer samme sted (arkivfoto).
Der er gidseldrama på Caterpillars fabrik i Grenoble. Dette billede er dog fra tidligere optøjer samme sted (arkivfoto).
Lyt til artiklen

De ansatte på Caterpillars fabrik i Grenoble i Frankrig holder fem direktører og ledere som gidsler i deres kontorer for at lægge pres på dem inden afgørende forhandlinger om aftrædelsesordninger for 733 ansatte.

Tilbageholdelsen af de fem mænd er blot en af mange aktioner rundt omkring på franske arbejdspladser, og stemningen er visse steder så ophidset, at ikke mindre end 1.500 politifolk passer på præsident Nicolas Sarkozy, der i dag besøger byen Chatellerault i det centrale Frankrig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her