Mindst 10 mennesker mistede livet, og 35 andre blev såret under et bombeangreb på et grøntsagsmarked i Iraks hovedstad, Bagdad, tidligt her til morgen. Bomben eksploderede i bydelen Doura, der overvejende bebos af sunnimuslimer, og som engang var fuldstændig kontrolleret af al-Qaeda. Både sikkerhedsministeriet og forsvarsministeriet har bekræftet tabstallet efter bombeangrebet. Overordnet set er volden faldet meget i Irak de seneste måneder, men rækken af bombeangreb har skabt bekymring for, om den er på vej tilbage.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce