Våbenhandel med Frankrig udløste terrorangreb

Lyt til artiklen

I mange år troede de efterladte til 11 franske ingeniører og teknikere, at deres mænd, kærester og fædre døde som ofre for al-Qaedas terrorisme, da de franske eksperters bus eksploderede 8. maj 2002 i Karachi i Pakistan. De var sammen med en gruppe kolleger, hvoraf 12 blev alvorligt såret, på vej til en base, hvor de var ansvarlige for konstruktionen af ubåde, som Pakistan havde bestilt flere år tidligere. Få måneder efter attentatet arresterede de pakistanske myndigheder terroristen Asif Zaheer, som myndighederne præsenterede som den ansvarlige for attentatet. Motivet til attentatet mod de franske ingeniører var angiveligt Frankrigs aktive deltagelse i indsatsen mod talebanernes regering i Afghanistan, og den version har holdt indtil nu.

Officerer stod bag
Men kun på overfladen. I flere år har de pakistanske, franske og amerikanske myndigheder nemlig vidst, at virkeligheden var en ganske anden, og dagbladet Libération afdækkede hele sagen for få dage siden: Alt tyder på, at mændene bag attentatet var højtstående pakistanske officerer.

Alligevel afviste præsident Nicolas Sarkozy avisens afsløringer efter EU-topmødet i Bruxelles med en hånlig bemærkning.

»Hør her, det er latterligt … Hvem kan tro på sådan et eventyr …«, sagde han og opfordrede til, at sagen stopper nu af respekt for ofrenes familier.

Problemet for præsidenten er bare, at ofrenes familier nu ønsker fuldt lys over sagen, ligesom oppositionen kræver en offentlig undersøgelse.

Spørgsmålet er, om ledende politikere og embedsmænd havde fingrene nede i kagedåsen med de omkring 100 millioner dollar (i en tid, hvor dollaren var en stærk valuta), som sagen drejer sig om?

Admiral blev dømt
Ifølge en fransk domstols foreløbige undersøgelse, som avisen Libération har haft adgang til, forhandlede franske embedsmænd bl.a. med ledende officerer om leveringen af franske ubåde.

Af kontrakten fra 1994 fremgår det, at mellemmænd i Pakistan skal have returkommission, hvilket ikke er usædvanligt ved den slags handler.

Men vilkårene i denne og andre handler var så uigennemskuelige, at præsident Jacques Chirac ved sin tiltræden et år senere – i maj 1995 – bad sin forsvarsminister om at kontrollere disse kontrakter og stoppe udbetalingen af beløb, som lå langt ud over, hvad selv en erfaren politiker og hård hund som Jacques Chirac ville acceptere.

De pakistanske mellemmænd var utilfredse. Men det gik helt galt, da den pakistanske rigsrevision i 2002 afslørede omfattende korruption i forbindelse med indgåelsen af ubådsaftalerne.

Flådeofficer fik syv års fængsel I en efterfølgende retssag blev den øverstkommanderende for flåden idømt syv års fængsel for at have modtaget omkring syv millioner dollar fra Frankrig, og andre officerer blev også dømt. Et af spørgsmålene er nu, om pakistanerne havde en aftale om at give franske politikere eller embedsmænd en del af returkommissionen. Flere franske aviser formidler i disse dage rygter om, at en del af pengene var med til at finansiere premierminister Edouard Balladurs præsidentvalgkamp i 1995, hvor han i første valgrunde tabte til partifællen, den senere præsident Jacques Chirac, og socialisten Lionel Jospin. En af de embedsmænd, som fik den utaknemlige opgave at give mellemmænd i Pakistan og Libanon besked om, at de kun ville få en del af lovede penge, sagde i går til internetavisen Mediapart, at der er »noget luskeri«, og at franske politikere muligvis var indblandet. Det er måske forklaringen på, mener dele af pressen, at dommer Jean-Louis Bruguière, der ledede undersøgelsen fra starten, tilsyneladende overså alle spor, som ikke havde med terrorisme at gøre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her