Fængslet dansker alene tilbage i Israel

Danskeren Adam Qvist sejlede med nødhjælp til Gazastriben på skibet 'Spirit of Humanity'. Sammen med de andre besætningsmedlemmer blev han  fængslet i Israel. Nu er han én af de eneste af skibets besætningsmedlemmer stadig fængslet. Arkivfoto.
Danskeren Adam Qvist sejlede med nødhjælp til Gazastriben på skibet 'Spirit of Humanity'. Sammen med de andre besætningsmedlemmer blev han fængslet i Israel. Nu er han én af de eneste af skibets besætningsmedlemmer stadig fængslet. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Den danske aktivist, Adam Qvist, er en af de sidste, der stadig fængslet i Israel.

I dag blev 12 af hans tilbageholdte kollegaer flyttet til et detentionscenter i lufthavnen Ben Gurion i Tel Aviv. De har alle fået en flybillet til deres hjemland eller til Cypern.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her