Otte anholdt efter togulykke i Kroatien

Halvdelen af passagererne blev kvæstet - og seks mistede livet - da et kroatisk tog løb af sporet. Arkivfoto
Halvdelen af passagererne blev kvæstet - og seks mistede livet - da et kroatisk tog løb af sporet. Arkivfoto
Lyt til artiklen

Politiet i Kroatien har anholdt otte personer, der er mistænkt for at være ansvarlige for en togulykke i landet, som kostede seks livet.

Der er mistænke om, at ulykken skyldes et kemikalie, der var hældt ud over skinnerne. »Tre af de anholdte er ansatte i det firma, der var i færd med at behandle skinnerne med et brandhæmmende kemikalie, som var skyld i ulykken. De øvrige fem er fra De Kroatiske Statsbaner«, sagde Kristina Sladojevic, talskvinde for politiet, mandag. Politiet har tidligere sagt, at kemikalierne på skinnerne muligvis fik togets bremser til at svigte. Værste togulykke i Kroatien siden 1974
Seks personer mistede livet ved ulykken fredag, hvor et intercitytog røg af sporet nær havnebyen Split. 55 af de 100 passagerer blev kvæstet, 20 af dem alvorligt. LÆS ARTIKELSeks dræbt i togulykke

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her